Çello Çalmanın “Kelebek Etkisi”

Çelloyla ilgili bu ilgi çekici yazı Art’n More Çello Kursu İzmir tarafından hazırlanmıştır, bu yazıyı okumaya başlamadan önce youtube a girip arkaplanda çalması için şöyle güzel bir çello parçası açın ve bir yandan dinleyin, ne demek istediğimizi çok daha iyi anlayacaksınız!

çello-kursu-izmir
1.Çello çalmak size müthiş hisettirir!

Evet kabul bu perdesiz enstrumandan anlamlı notalar bütünü çıkartmak oldukça emek ve zaman istese de .basit melodileri dahi çalmaya başladığınızda çellonuzdan çıkan sesler keyfinizi inanılmaz yerine getirecektir.bu yaylı çalgınızın en basit ezgileri bile neye dönüştürdüğünü duyunca ‘’iyi ki’’ diyecekiniz ‘’başlamışım’’

2.Çello çalmak özgüveninizi artirir!

Neden mi çünkü şu yüzden : herkesin kolayca kolları sıvayamayacağı bu enstrumana başlamış olmayı bir kenara koyuyorum(ki bu bile başlı başına yeterli)verilen onca emekten sonra ortaya çıkan sonucu bir düşünsenize.en evdiğiniz parçayı cellonuzla yorumluyorsunuz.artık müzik tarzınız neyse klâsik rock pop metal..en favori parçanızı cellonuzla çalarken bir hayal edin kendinizi.egolar tavan değil mi ? glasses ifade simgesi

3.Çello sadece ruhumuzun değil beynimizin de motivasyon kaynağıdır.

Şöyle ki çello çalarken aynı anda beynimizin farklı yarım kürelerinde bulunan merkezler koordine hale geçer ve inanılmaz bir sinyal iletişim ağı oluşur.beynimiz bir yandan notaları okuyup çözümlerken bunu parmaklarımıza nasıl yerlestireceğimizi sürekli bir biçimde senkronize etmeye çalışır.cıkan melodiyi ritmi gözlerimiz kulaklarımız ve parmaklarımızla koordine ederken saniyeler içinde biz farkına bile varmadan beynimizde pek çok merkez aktiflenmiş olur.

4.Çello çalmak sosyal zekanızı da gelistirir.

İster istemez enstrumanınızla ilgili merakınızı ve ilginizi gidermek için araştırmalar yapacak yeni sanatçılar. müzik dünyasıyla ilgili farkında olmadığınız şeyler hatta belki de kendi tarzınızı işin başına kendiniz oturuduğunuzda keşfedeceksiniz.bunlar hep sizi kültürel ve farklı kılan şeyler ;))

5.Çello çalmak sıkıntınızı alır sinire rehavete falan birebirdir.

Çok mu sıkıldınız evde ya da ne bileyim tepeniz attı sakinleşemiyor musunuz.alın çellonuzu elinize açın internetten cello için düzenlenmiş notaları.notaları okudum ritmi buldum melodiyi yavaş yavaş çıkarttım sanki oluyor mu ne diyene kadar dertlerinizi unuttuğunuz yetmiyormuş gibi keyfiniz de acayip yerine gelecek.

6.Her aktivitede olduğu gibi çello çalmak sosyalleştirir.

En basitinden ders almak için gittiğiniz kurs ders aldığınız hoca hayatınıza giren yenilik demektir.kendi okul ve iş hayatınızın dışında müzikle iç içe geçmiş bir ortamla ve müzik için bir araya toplanmış insanlarla buluşursunuz sosyal ağınız genişler.konuşulan konular farklıdır insanlar farklıdır eğlenmek için bir araya gelmiş insanların oluşturduğu enerji farklıdır.farklıdır yani sosyallestirir işte kısaca.

7.Çello çalmak takım ruhu da ister.

Çello solo çalınabildiği gibi piyano keman gitar flüt hatta ikinci bir çello gibi pek çok çalgıya inanılmaz yakışır.ve daha çok da duo quartet şeklinde eşlikli kullanılır.bir parçayı ortaya çıkartmak için yapılan çalışmalar. Toplantılar.provalar .sonra parçanın yavaş yavaş ortaya çıkışı. insanlarda oluşan heyecan.işte bunlar hep takım ruhu

8.Çello çalarak çello kültürünün de yaygınlaşmasını sağlamış olursunuz.

Bilinen bir gerçek ki çello gitar keman ya da piyano kadar popüler bir enstruman değil maalesef.celloya başlayacağım dediğinizde çello ne ki ? diye duyunca şaşırmayın o yüzden.celloya başladığınızda daha fazla insanın bu enstrumanın kendisini sesini tanımasını sağlamış olacaksınız. 9.son olarak da çello çalmak süper cool değil mi ya?

Leave a Comment