Çello Nasıl Akort Edilir?

Viyolonsel ya da çello yaylı çalgıların bir türüdür. Viyolonsel, yaylı ailesinden dört telli ve bas sesli bir çalgıdır.  Viyolonsel genellikle akustik olarak kullanılan bir enstrümandır. Her mekanda ( açık alan, konser salonu, vs ) çalınabilir.

çello-nasıl-akort-edilirBu çalgının atası viola da gamba adı verilen perdeli bir çalgıdır. Viyolonsel; keman, viyola ve kontrbas ile aynı ailedendir. Keman ile viyolonselin şekilleri birbirini andırsa da boyutları çok farklıdır.

Çello, yaklaşık olarak 1,2 metre uzunluğundadır. En geniş bölümü 40 santimetre kadar olan çello bu büyük boyutundan dolayı oturarak çalınmaktadır. Çalınması esnasında alt kısmındaki metal çubuğu ile yere dayanan çello, dizler arasında sıkıştırılarak tutulmaktadır.

Çelloyu çalmaya başlamadan önce akordunun olması gitar, keman vs. çalgılarda olduğu gibi çok önemlidir. Çelloda kemanda olduğu gibi 4 adet tel bulunmaktadır.

Çello akordu yaparken en sağlıklı yöntem tuner kullanmak olur. Çello tuneri internetten ya da müzik marketlerden temin edebilirsiniz. Çellonuz için tuneri akıllı telefona sahip iseniz Google Play’den ya da App Strore’dan da indirebilmeniz de mümkündür. Ayrıca internet üzerinden indirilen Çello tunerlar ücretsizdir. Onun dışında browser üzerinden de çellonuzu akort edebilirsiniz ( Google Chrome yada Firefox ) .

Çello tuner kullanırken size nota olarak değil harf biçiminde verir. Bunlara göz atacak olursak; La ( A ), Re ( D ), Sol ( G ), ve Do ( C ) .

Eğer telden çıkan ses karar notasına göre kalınsa burgu çevrilerek tel gerginleştirilmeli; eğer telden çıkan ses karar notasından ince ise burgu ters yöne çevrilerek tel gevşetilmelidir.

Akort işlemi bittikten sonra teller bir de üzerlerinde yay çekilerek kontrol edilmelidirler. Çello akort etme konusunda problem yaşıyorsanız çello kursumuzu arayabilir ve çello kursumuzdaki eğitmenlerden çello akortu konusunda ücretsiz destek alabilirsiniz.

Leave a Comment