Çello Yay Teknikleri Neledir ?

İzmir çello kursu olarak bu yazımızda sizlere çelloda en çok kullanılan yay teknikleri nelerdir ve bunları geliştirmek için nasıl çalışmanız gerekeceğinden bahsedeceğiz. Bu bahsettiğimiz teknikleri sadece çelloda değil yine çello gibi yaylı bir enstrüman olan kemanda da kullanabilirsiniz. Yaylı ailelerinde birçok teknik ortak isimle anılmaktadır.

Bu teknikleri en basit parçalardan tutun da birçok ünlü müzisyenin çello için yazmış olduğu parçalarda sıklıkla kullanacaksınız. O nedenle en başından işi sıkı tutmak çello çalımınıza olumlu bir etki sağlayacaktır.

Teknik olarak listeye almadığımız ancak çello çalan birisinin geliştirmesi gereken ilk yay tekniği boş tel çalışmalarıdır. Yayınızın tam ortasına renkli bir kağıt koyun. Her bir tel için sırası ile alt yay, üst yay ve tam yay çalışmaları yapın. Bu çalışmaları metronom ile yapmanız ileri seviye parçaları çalarken parçanın temposuna kolaylıkla adapte olmanızı sağlamaktadır.

Çello kursu İzmir’de bire bir derslerin tadını çıkarın ! Kişiye özel müfredatlar sonucu sıkılmadan kısa sürede çello çalmanın ne kadar basit olduğunu görün.

Çelloda Kullanılan Yay Teknikleri

LegatoTekniği : Legato bağlı ve kesintisiz çalmak anlamına gelmektedir. Legato sırasında yay yönü değişmemektedir. Çekme veya itme durumunda notaları bağlı çalmanız gerekmektedir.

DetaşeTekniği : Legato tekniğinde nasıl bağlı çalınıyor ve yay tek yönlü hareket içeriyorsa detaşe tekniğinde ise legatonun tersine olacak şekilde işler. Ayrı bir şekilde yazılan sesler yay yönü değiştirilerek çalınır.

PortatoTekniği : Çellonun tek bir yayında gerçekleşen detaşe çalımına portato tekniği denmektedir.

MarteleTekniği : Seslerin akıcı, temiz ve pürüzsüz bir şekilde elde edilmesidir. Her notanın başında kesin bir şekilde aksan yapılmaktadır ve ses geçişleri arasında duraklanır.

StaccatoTekniği : İtalyanca kesik kesik anlamına gelen staccato tekniğinin belirteci olarak notanın üstünde veya altında nokta kullanılır.

SpiccatoTekniği : Yayın tele vurulup kaldırılması anlamına gelmektedir. Kısa ve çabuk gerçekleşmelidir.

Pizzicato Tekniği : Notaları yay ile değil de parmak ile çalmaya verilen isimdir.

 

Kısa sürede bu teknikler üzerinde iyi bir seviyeye gelerek istediğiniz parçaları çalmak ister misiniz ?Çello dersi İzmir’de kayıtlar son hız devam ediyor ! Ücretsiz deneme derslerimize katılarak aklınızda bulunan soruları öğretmenlerimizle paylaşın ve en doğru cevaplara sahip olun.