Çellonun Bakımı Nasıl Yapılır?

Klasik müzikte önemli bir yere sahip enstrumanların başında gelir çello.  Bilinen adıyla çellonun bir diğer adı da viyolonseldir. Çoğu zaman kemanın büyüğü olarak adlandırılan enstruman, violin ailesinin bir üyesidir. Kalın bir ses yapısına sahip ve büyük bir enstrumandır. Bu yüzden bakımı ve koruması diğer enstrumanlara  oranla daha zordur. İzmir çello kursu  yazımızda çellonun bakımı ve temizliği hakkında detaylı bilgilere yer verdik ve çello kursuna, çello dersine başlamayı düşünenlere faydalı olması açısından çello dersi İzmir sitemizde temizlik ve bakım tekniklerini maddeledik. Yazılanları uygulamanız durumunda daha verimli bir tını elde etmeniz ve çellonuzun kullanım süresini uzatmanız mümkün.

çello-tamiri-izmir* Çellonuzun muhafaza edileceği yere mutlaka dikkat ediniz. Enstrumanın boyutlarının büyük olmasından kaynaklı olarak çarpma ve düşürme tehlikesi bulunmayacak bir şekilde yerine yerleştirmelisiniz. Aksi takdirde enstrumanınıza büyük zarar verebilir ve tınısında onarılamayacak sorunlar oluşmasına sebep olabilirsiniz.

* Çello yayına arşe adı verilmektedir. Bu arşenin beslenmesi ve verimli ses vermesi açısından, ağacın özünden oluşan reçine adı verilen bir madde yayın üzerine sürülür. Ancak reçine çello icrasının ardından yayda lekeler oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden çalışmaların ardından yay çok dikkatli ve hassas bir şekilde silinmelidir.

* Çellonun göğüs ve tel temizliği de çalgının tınısı açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden buraların temizliğine mutlaka özen göstermeliyiz. Bu bölgelerin temizliğinde farklı türlerde maddeler kullanılmaktadır. Çellonun gövdesi için kullanılan maddeler pamuğa çok az damlatılarak çellonun yüzeyine hafifçe yedirilmeli ve bu maddenin kuruması beklenmelidir. Teller için kullanılan kimyasallar ise yine bir beze damlatılarak kullanılır. Burada önemli olan nokta bu maddenin çellonun ağaç kısmına temas etmemesini sağlamaktır. Aksi takdirde gövde hasar görebilir.

* Çello çalımının ardından üzerinde toz yer etmemesi açısından kuru bir bezle temizliği yapılabilir. Genellikle bu bezler için fiber bezler tercih edilmektedir. Bunun sebebi enstrumanı çizmemesinden kaynaklanmaktadır.

Bu bakımları uygulamanızın ardından daha detaylı bakım yapılabilmesi için çello kursu İzmir olarak enstrumanınızı çello dersi aldığınız ya da çellonuzu yapan kişilere bakım için götürmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun sebebi ise enstrumanınızı aldığınız çello kursunun, alınan yerlerle direkt olarak iletişimde olmasından, çello kursunda bulunan eğitmenlerin bakım ve onarım hakkında detaylı bilgilere sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden mutlaka ama mutlaka yılda 1 kere çalgınızı detaylı bakım için uzman birine veriniz.

Leave a Comment