Çellonun Perde Arkası

çello kursu izmirYaylı çalgı sınıfına giren çello keman ailesinin bir üyesidir. Viyolonsel adıyla da bilinen bu enstrüman kemandakine benzer arşe adı verilen bir yay ile çalınır. 4 adet teli bulunur ayrıca perdesizdir ve gövdesinin içi daha yüksek bir ses vermek için boştur.

Çello Hakkında Temel Bilgiler

Çellonun nasıl kolayca akord edilebileceğine, çello alırken dikkat edilmesi gerekenlere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Çello Nasıl Kolayca Akord Edilir

Çellonun akordu kulak denilen burgulardan yapılmaktadır. Tuner veya diğer doğru akordlu enstrümanlar yardımıyla ses alıp kulaklardan telleri gerip gevşeterek akord işlemimizi sonuçlandırabiliriz. Çelloda 1. teli La, 2. teli Re, 3. teli Sol ve son olarak da 4. teli Do notasına çekmeliyiz. Daha ince ayarları yapmak için de çello tellerinin altında Fix denilen kısımdan ayarlama yapılabilir. Ayrıca aşağıdaki videodan çellonun nasıl kolayca akord edilebileceğini de öğrenebilirsiniz.

Nasıl Bir Çello Almalıyım?

Kaliteli bir ses almak istiyorsanız mümkün olduğunca yekpare (tek parça) yapılmış çellolara yönelin. Eğer sınırlı bir bütçeniz varsa sıkıştırma da alabilirsiniz ama belirtmekte fayda var ki kalite olarak yekparenin verdiklerini almayı beklemeyin. Yamaha ve Amanda başlıca önemli çello markalarıdır. Eğer kısıtlı bir bütçeniz yoksa bu markalara yönelmeniz tercih edilir. Daha detaylı bir bilgi için ise kurs hocalarımızdan yardım alabilirsiniz.

Leave a Comment